Skip to content

Info-Day.pl

Jakie święto jest dzisiaj? Imieniny dzisiaj

Menu
  • Kalendarz świąt
    • Święta międzynarodowe
    • Święta naukowe
    • Śmieszne święta
    • Święta zdrowia
    • Święta tradycyjne
    • Święta religijne
    • Święta zawodowe
    • Święta wojskowe
    • Niedziele Handlowe
  • Kalendarz imienin
  • Ciekawe artykuły
    • Porady
    • Aktualności
    • Trendy
  • Prognoza burz magnetycznych
  • Kalendarz świąt 2026
Menu

Wielki Czwartek

Listówki z pozdrowieniami
Święta religijne w marcu Święta religijne w 2026

Informacje o święcie:

RokDataDzień tygodnia
202428 marcaczwartek
202517 kwietniaczwartek
202602 kwietniaczwartek
202725 marcaczwartek

Zasada formowania daty: obchodzony trzy dni przed Wielkanocą

Dni do najbliższej daty: 281


Zasada wyboru daty: obchodzony trzy dni przed Wielkanocą

Wielki Czwartek to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego, obchodzone trzy dni przed Wielkanocą. Upamiętnia ono ustanowienie sakramentu Eucharystii przez Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy z apostołami. Tego dnia Jezus także ustanowił sakrament kapłaństwa, a swoje uczniów nauczył pokory i służby, myjąc im nogi. Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli trzy dni upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

Tradycje i obyczaje

Msza Wieczerzy Pańskiej: Centralnym punktem obchodów Wielkiego Czwartku jest wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę. Msza ta ma szczególną oprawę liturgiczną i kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, symbolizującej modlitwę Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.

Obrzęd mycia nóg: Jednym z najbardziej charakterystycznych obrzędów Wielkiego Czwartku jest obrzęd mycia nóg, nazywany mandatum. Kapłan myje nogi dwunastu wybranym mężczyznom, na pamiątkę gestu Jezusa, który umył nogi swoim apostołom, ukazując w ten sposób wzór pokory i służby.

Zdjęcie dzwonów i organów: Po Mszy Wieczerzy Pańskiej następuje cisza liturgiczna – milkną dzwony i organy, które nie będą używane aż do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Zamiast nich używane są drewniane kołatki.

Ciemnica: Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy, gdzie wierni modlą się przez całą noc, nawiązując do modlitwy Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.

Kulturalny kontekst

Wielki Czwartek ma głębokie znaczenie teologiczne i liturgiczne, przypominając wiernym o podstawowych sakramentach Kościoła – Eucharystii i kapłaństwie. Jest to czas refleksji nad tajemnicą Ostatniej Wieczerzy oraz postawą służby i pokory, jaką Jezus ukazał swoim uczniom.

W kulturze chrześcijańskiej Wielki Czwartek jest dniem, który łączy wiernych we wspólnym przeżywaniu tajemnic wiary. Obrzędy liturgiczne oraz tradycje związane z tym dniem są głęboko zakorzenione w historii Kościoła i odzwierciedlają uniwersalne wartości chrześcijańskie.

Interesujące fakty

  • Międzynarodowa nazwa: Wielki Czwartek jest znany w różnych językach jako „Holy Thursday” (angielski), „Jueves Santo” (hiszpański), „Jeudi Saint” (francuski) i „Gründonnerstag” (niemiecki).
  • Historia: Tradycja obchodzenia Wielkiego Czwartku sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa, a jej korzenie można znaleźć w Ewangeliach Nowego Testamentu.
  • Symbolika: Obrzęd mycia nóg nawiązuje do biblijnej sceny z Ewangelii św. Jana (13,1-17), w której Jezus myje nogi swoim uczniom, dając im przykład pokory i służby.
  • Jak obchodzone jest święto w Polsce?

    W Polsce Wielki Czwartek jest obchodzony z dużą powagą i uroczystością. Wierni licznie uczestniczą w wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej, która odbywa się w każdej parafii. Wiele osób spędza ten dzień na modlitwie i refleksji, przygotowując się do Triduum Paschalnego.

    Msze święte: W kościołach odbywają się uroczyste Msze Wieczerzy Pańskiej, podczas których kapłani wykonują obrzęd mycia nóg. W niektórych parafiach do obrzędu tego wybierane są osoby reprezentujące różne grupy społeczne i zawodowe.

    Modlitwa w ciemnicy: Po Mszy Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy, gdzie wierni mają możliwość adoracji. W wielu kościołach modlitwa trwa przez całą noc.

    Cisza liturgiczna: Od Wielkiego Czwartku aż do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w kościołach panuje cisza liturgiczna – nie używa się dzwonów ani organów, co podkreśla atmosferę refleksji i zadumy.

    Podsumowując, Wielki Czwartek to święto o głębokim znaczeniu religijnym, które upamiętnia ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Jest to czas refleksji nad tajemnicą Ostatniej Wieczerzy i postawą służby oraz pokory. Obchody Wielkiego Czwartku w Polsce są pełne uroczystości i liturgicznych tradycji, które łączą wiernych we wspólnym przeżywaniu najważniejszych tajemnic wiary.

    Kartki okolicznościowe "Z okazji Wielkiego Czwartku!"

    Image Image Image Image Image Image Image Image

    Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Kalendarz imienin 2025 Prognoza burz magnetycznych Utwórz kartkę z życzeniami

    Wydrukuj bezpłatny kalendarz na rok i poszczególne miesiące

    Kalendarz-planer 2025 Kalendarz-planer 2026

    Jaki jest dzisiaj dzień roku, tydzień?

    Dzień roku:
    Numer tygodnia:

    Kalendarz imienin 2025 Prognoza burz magnetycznych na 3 dni Kalendarz Świat 2026 Tworzenie kartki okolicznościowej Kalendarz-planner 2025 Kalendarz-planner 2026

    © 2025 Info-Day.pl Polityka prywatności