Skip to content

Info-Day.pl

Jakie święto jest dzisiaj? Imieniny dzisiaj

Menu
  • Kalendarz świąt
    • Święta międzynarodowe
    • Święta naukowe
    • Śmieszne święta
    • Święta zdrowia
    • Święta tradycyjne
    • Święta religijne
    • Święta zawodowe
    • Święta wojskowe
    • Niedziele Handlowe
  • Kalendarz imienin
  • Ciekawe artykuły
    • Porady
    • Aktualności
    • Trendy
  • Prognoza burz magnetycznych
  • Kalendarz świąt 2026
Menu

Święto Geografii Wojskowej

Listówki z pozdrowieniami
Święta wojskowe w lutym Święta wojskowe w 2026

Informacje o święcie:

RokDataDzień tygodnia
202523 lutegoniedziela
202623 lutegoponiedziałek
202723 lutegowtorek
202823 lutegośroda

Zasada formowania daty: Stała data

Dni do najbliższej daty: 224


Data: 23 lutego (zasada wyboru daty: data stała, upamiętniająca powstanie Instytutu Wojskowo-Geograficznego 23 lutego 1919 roku)

Kontekst: Święto Geografii Wojskowej ustanowiono w 2014 roku na mocy decyzji nr 432 Ministra Obrony Narodowej. Upamiętnia ono powstanie Instytutu Wojskowo-Geograficznego, pierwszej tego typu jednostki w odrodzonej Polsce.

Tradycje i obyczaje

Obchody Święta Geografii Wojskowej wiążą się przede wszystkim z uroczystościami wojskowymi. Odbywają się one w jednostkach Służby Geograficznej oraz w szkołach i uczelniach kształcących kadry dla tej formacji. Podczas uroczystości wręczane są odznaczenia i wyróżnienia dla żołnierzy i pracowników Służby Geograficznej. Organizowane są również konferencje naukowe i seminaria poświęcone problematyce geografii wojskowej.

Istotnym elementem obchodów jest także popularyzacja wiedzy o Służbie Geograficznej i jej znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. W tym celu organizowane są wystawy, pokazy sprzętu i uzbrojenia oraz spotkania z żołnierzami i pracownikami Służby.

Kulturalny kontekst

Święto Geografii Wojskowej wpisuje się w szerszy kontekst obchodów rocznic powstania Wojska Polskiego. Jest to czas na refleksję nad historią i tradycjami polskiej armii, a także na podkreślenie znaczenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej dla bezpieczeństwa państwa.

Ważnym aspektem kulturalnym święta jest również jego wymiar patriotyczny. Obchody Święta Geografii Wojskowej są okazją do wyrażenia dumy z polskiej armii i jej dorobku, a także do wzmocnienia więzi społeczeństwa z żołnierzami.

Interesujące fakty

  • Instytut Wojskowo-Geograficzny odegrał kluczową rolę w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921 roku, dostarczając wojsku mapy i inne materiały geodezyjne niezbędne do prowadzenia działań wojennych.
  • W okresie międzywojennym Instytut Wojskowo-Geograficzny kontynuował prace nad tworzeniem i aktualizacją map Polski. Wydał on również szereg atlasów i innych publikacji o tematyce geograficznej.
  • Po II wojnie światowej Służba Geograficzna Wojska Polskiego brała udział w odbudowie kraju ze zniszczeń wojennych. Wykonywała ona również pomiary geodezyjne i kartograficzne na potrzeby gospodarki narodowej.
  • Współcześnie Służba Geograficzna Wojska Polskiego jest nowoczesną formacją, która wykorzystuje najnowsze technologie w swojej pracy. Dostarcza ona wojsku mapy cyfrowe, dane geoprzestrzenne i inne produkty geoinformacyjne niezbędne do prowadzenia operacji wojskowych.
  • Międzynarodowa nazwa święta

    Święto Geografii Wojskowej nie ma oficjalnej międzynarodowej nazwy. W innych krajach obchodzone są podobne święta, np. w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Dzień Geodety Wojskowego (Army Geographer Day), a w Rosji Dzień Służby Geodezyjnej, Topograficznej i Kartograficznej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (День геодезической, топографической и картографической службы Вооруженных Сил Российской Федерации).

    Obchody święta w Polsce

    W Polsce Święto Geografii Wojskowej obchodzone jest z rozmachem. Główne uroczystości odbywają się w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Udział w nich biorą przedstawiciele władz państwowych i wojskowych, żołnierze i pracownicy Służby Geograficznej, a także weterani.

    W innych miastach Polski organizowane są lokalne obchody święta. Odbywają się one w jednostkach Służby Geograficznej, w szkołach i uczelniach wojskowych, a także w instytucjach kultury i edukacji.

    Obchody święta w Polsce (ciąg dalszy)

    Oprócz oficjalnych uroczystości, organizowane są również liczne imprezy plenerowe i pikniki militarne. Podczas tych wydarzeń można zobaczyć sprzęt i uzbrojenie Służby Geograficznej, a także porozmawiać z żołnierzami i pracownikami tej formacji.

    Dla dzieci i młodzieży organizowane są konkursy i gry o tematyce geograficznej. Istnieje również możliwość zwiedzania jednostek Służby Geograficznej i zapoznania się z ich pracą.

    Święto Geografii Wojskowej jest doskonałą okazją do poznania tej ważnej formacji Wojska Polskiego i jej znaczenia dla bezpieczeństwa państwa. Jest to również czas na integrację społeczeństwa z żołnierzami i na wyrażenie dumy z polskiej armii.

    Podsumowanie

    Święto Geografii Wojskowej to ważne święto dla żołnierzy i pracowników Służby Geograficznej, a także dla całej społeczności polskiej. Jest to czas na świętowanie dorobku tej formacji i podkreślenie jej znaczenia dla bezpieczeństwa państwa. Obchody święta są również okazją do popularyzacji wiedzy o geografii wojskowej i do integracji społeczeństwa z żołnierzami.

    Kartki okolicznościowe "Z okazji Święta Geografii Wojskowej!"

    Image Image Image Image Image Image Image Image

    Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Kalendarz imienin 2025 Prognoza burz magnetycznych Utwórz kartkę z życzeniami

    Wydrukuj bezpłatny kalendarz na rok i poszczególne miesiące

    Kalendarz-planer 2025 Kalendarz-planer 2026

    Jaki jest dzisiaj dzień roku, tydzień?

    Dzień roku:
    Numer tygodnia:

    Kalendarz imienin 2025 Prognoza burz magnetycznych na 3 dni Kalendarz Świat 2026 Tworzenie kartki okolicznościowej Kalendarz-planner 2025 Kalendarz-planner 2026

    © 2025 Info-Day.pl Polityka prywatności